web analytics
 
 
16.04.2015 Превента България

Мит или факт: има ли оса във всяка смокиня?

Идеята, че във всяка смокиня се може да има оса, е доста широко разпространена и поражда много въпроси. Тя ужасява хората, които се страхуват от насекоми, тези, които са алергични, и разбира се, тревожи вегетарианците и веганите. Вярно ли е обаче това твърдение?

В тази статия ще разгледаме фактите и ще разкрием истината, обосновавайки се с научни факти и изследвания.

Страхът от поглъщане на насекоми

Има множество легенди, свързани със случайното поглъщане на насекоми. Една от тях гласи, че черните петънца в бананите са яйца на тарантули. Според друго широкоразпространено схващане всеки човек изяжда средно по осем паяка в живота си, докато спи.

Не ви е нужна научна степен, за да се сетите, че това са просто градски легенди или конспирации, които нямат връзка с реалността.

Как обаче стои въпросът с твърдението, че във всяка смокиня се спотайва по една оса? Отговорът на този въпрос не е толкова прост.

Оса и смокиня: какво ги свързва?

Може би знаете, че осите, подобно на пчелите, са опрашители. Съществуват много и различни видове оси и не всички живеят в колонии и са обагрени в черно и жълто.

Смокиновите оси: специализирани в опрашването на смокините

Смокинова оса (Agaonidae)Смокиновите оси се разделят на две основни семейства – Chalcidoidea и Agaonidae. Осите от първото семейство се хранят със смокините и прекарват целия си ларвен стадий в плода, докато тези от второто, Agaonidae, са специализирани в опрашването на смокини.

Известни са около 900 вида оси от това семейство и всеки от тях отговаря за опрашването на на определен вид смокиня.

Тази тясна взаимовръзка между смокините и смокиновите оси е пример за специфична коеволюция, в която всеки вид смокиня разчита на един конкретен вид оса (или в някои случаи два) за своето опрашване. В замяна на това, смокинята осигурява на осите храна и място, където да снасят яйцата си.

Процес на опрашване на смокинята от оса

Женските смокинови оси проникват в затворения цвят на смокинята през отвор, който е доста тесен, и често губят крилата и антените си. Ако влязат в женска смокиня, те я опрашват, но не снасят яйца, тъй като няма подходяща среда за развитие на ларвите. Осите загиват вътре, а телата им се разграждат чрез специални ензими, отделяни от плода. Именно тези цветове се превръщат в плодовете смокиня, които познаваме.

Ако влязат в мъжка смокиня, те имат подходяща среда за снасянето на яйца и жизненият цикъл продължава в в плода. Ларвите на осата има с какво да се хранят, но тези цветове не се развиват в плодове, годни за консумация от хората. Когато ларвите се превърнат във възрастни оси, те събират полен от мъжките цветове и излизат, за да опрашат нови смокини.

Този механизъм е резултат от милиони години еволюция и гарантира размножаването както на насекомите, така и на растението.

Има ли оса във всяка смокиня?

Мит: във всяка смокиня има по една оса

Докато всички смокинови оси са свързани по някакъв начин със смокинята, то обратното не е вярно. Не всички сортове смокини се опрашват от оси. Някои сортове, особено тези, отглеждани с търговска цел, не се нуждаят от опрашване и съответно няма как в плодовете им да има оси или следи от тях.

С други думи, макар някои видове оси и сортове смокини да са много тясно взаимосвързани, не можем да кажем, че във всеки смокинов плод има по една оса. Това твърдение е мит.

Безопасни ли са смокините?

Често срещан въпрос е дали смокините, особено тези, опрашвани от оси, са безопасни за консумация. Истината е, че този плод е напълно безопасен, а притесненията са свързани основно с неверни твърдения. Нека разгледаме защо няма място за тревога.

Защо няма (видими) оси в плода?

Обикновена оса яде смокиняКакто стана ясно, плодовете на някои видове смокиня са абсорбирали в себе си оса в процеса на опрашване. Важно е да уточним, че дори случаят да е такъв, няма да има никакви видими или доловими следи от насекомото в плода, тъй като то ще е напълно разградено от специални ензими (фицин). От дрга страна, няма как да се натъкнете на яйца, ларви или млади оси при ядене на плод, просто защото те се развиват в мъжките цветове, които не са годни за ядене.

Освен това, няма никакъв шанс да се откриете жива оса вътре в смокинята – било то смокинова или друга. Смокиновата оса се вмъква през специален отвор в още неразвития плод, който отвор се затваря при узряването на смокинята.

Обикновените оси, които познаваме, ядат плодове, включително смокини, но изгризват външната им част, за да се вмъкват вътре. Ако смокинята е презряла или напукана, те може да се хранят от открития плод, но дори и тогава те няма да влязат напълно вътре. Все пак, бъдете внимателни, ако сте алергични.

Има ли риск за хората, алергични към оси?

И като споменахме алергии, нека разясним, че дори да сте чувствителни към оси, няма причина да се притеснявате при консумирането на смокини. Алергията към тези насекоми се свързва с отровата им при ужилване. Няма начин тези токсините да бъдат запазени или активирани по някакъв начин в плода.

Препоръка за вегани и вегетарианци

Ако обаче сте вегетариенац или веган и избягвате консумацията и употребата на всякакъв вид продукти, в които има участие на животни, бихе препоръчали консумацията на партенокарпични сортове смокини, в опрашването на които не участват оси.

Вижте още от нашия блог

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 487 отзива
js_loader
Call Now Button