web analytics
 
 
07.03.2025 Превента България!

Топ 3 вредители, за които да внимавате тази пролет

Пролетта вече е във въздуха. За съжаление, настъпването й е съпроводено не само с раззеленяване и птичи песни. Това и сезонът, в който много вредители възобновяват своята активност – съответно се повишава рискът от нашествия и свързаните с тях проблеми.

В тази статия ще разкрием кои са най-вероятните и неприятни нашественици във вашия дом или офис тази пролет и как да се справите с тях.

Климатичните промени и активността на вредителите

През последните години сме свидетели на повишена активност на различни видове вредители, включително инвазивни – комари, хлебарки, дървеници, мравки, гризачи и други. Това до голяма степен се дължи на климатичните промени, които водят до по-ранно настъпване на пролетта и удължаване на активния сезон на вредителите.

В края на февруари Националната асоциация за борба с вредителите (NPMA) в САЩ публикува своята двугодишна прогноза (Public Health Pest Index™), за да повиши осведомеността сред населението. Службата посочи кои щати и градове са изложени на най-голям риск през предстоящата пролет, предупреждавайки за възможни нашествия на кърлежи, хлебарки, гризачи и други видове, в които пренасят различни болести. Специалистите изрично подчертават връзката между глобалното затопляне и задълбочаващите се проблеми с вредителите.

В Европа засега не са издавани подобни предупреждения от Конфедерацията на европейските асоциации за борба с вредителите (CEPA) или друга институция с компетентност в сферата. Имайки предвид климатичните промени обаче, можем да предположим, че проблемите с някои видове вредители ще започнат по-рано от обичайното, а техните популации ще бъдат по-големи и по-устойчиви.

По данни на на Службата за климатичните промени на ЕС „Коперник“ за периода от февруари 2024 г. до януари 2025 г., Европа преминава през една от най-топлите си години. Ранната и мека пролет създава идеални условия за увеличаване на активността на много вредители. И докато ефектът върху много от животинските видове е негативен, то популациите на някои вредители процъфтяват и се разпространяват в нови райони.

Пролетта идва с повече вредители – ето кои!

Топлите и влажни условия през пролетта създават идеална среда за някои от най-разпространените вредители (предимно насекоми) – кърлежи, хлебарки и мравки. С повишаването на температурите те се активизират и започват да се размножават по-рано, което създава риск от значително нарастване на популациите им и създаване на проблеми за нас.

Кърлежи – сериозната пролетна заплаха

Кърлежите са сред най-опасните и активни вредители през пролетта.Макар традиционно пикът в активността на кърлежите да настъпва през есента и пролетта (април–май), в последните години пролетният се измества дори от края на март. Малките кръвопийци възобновят своята активност веднага щом средната температура на земята надвиши 7°C за пет последователни дни. Изглежда, че това скоро ще се случи, така че бъдете нащрек!

Обезпаразитявайте домашните си любимци и инспектирайте и тях и себе си внимателно след разходки в рискови зони – горски местности, ливади и пасища в близост до ферми, градски паркове и други.

Кърлежите могат да бъдат носители на сериозни заболявания като Лаймска болест, бабезиоза и Ку-треска. Миналата есен в България всеки 10ти тест за Лаймска борелиоза беше положителен.

Хлебарки – повече от отвратителни

Тъй като живеят в непосредствена близост до нас, хората, хлебарките не са така зависими от метеорологичните условия. И все пак, при по-високи температури жизненият им цикъл се съкращава – което означава по-многобройни популации и по-голям риск от нашествия в нашите домове, офиси, заведения за хранене и други.

Освен, че са отвратителни, хлебарките пренасят и един куп болести – салмонелоза, Ешерихия коли (E. Coli), дизeнтepия и други. Също така, причиняват алергии и влошават болестни състояния като астма например. Затова – не подценявайте проблема!

Ако видите една хлебарка нощем при светване на лампата, вероятно има още десетки, които се крият в дома ви.

Мравки – малки, но неудържими

Мравките също могат да създадат проблеми през пролетта, особено ако търсят храна в домовете ни. Видовете, като дървесните и черните градински мравки, са често срещани и могат да проникнат дори в добре поддържани сгради.

През пролетта мравките излизат от своя зимен сън (диапауза) и започват активно да търсят храна – и могат да я намерят в нашите домове и най-вече – кухни. Освен това, някои видове могат да започнат процес на роене, особено ако условията са подходящи – по-влажно и топло време. Роенето е процес, при който крилати мъжки и женски индивиди напускат съществуващите колонии, за да създадат нови гнезда.

В този смисъл, едно от най-неприятните неща, които могат да ви се случат, е инвазия на летящи мравки.

Как да се предпазим от вредители тази пролет?

С настъпването на пролетта и повишената активност на вредителите е важно да вземем превантивни мерки, за да защитим домовете и здравето си. Следването на няколко основни стъпки може значително да намали риска от нашествия на хлебарки и мравки и контакти с кърлежи. Ето някои от най-ефективните начини за предотвратяване на проблемите с тези вредители:

• Запушване на възможни входни точки

Инспектирайте внимателно дома си за отвори, фуги и пукнатини, през които могат да се промъкнат хлебарки, мравки и други вредители. При намирането на такива, ги запушете с подходящ материал – силикон, монтажна пяна, замазка или друго.

• Редовно почистване и правилно съхранение на храна

Почиствайте и изхвърляйте боклука редовно и не оставяйте храна на открито и неизмити съдове в мивката. Всякакъв вид хранителни остатъци могат да привлекат както хлебарки, така и мравки в дома ви.

• Обезпаразитяване на домашни любимци

Използвайте противопаразитни средства за домашните си любимци, тъй като те най-често именно те донесят кърлежии бълхи у дома.

• Редовен мониторинг

Оглеждайте внимателно дома си за следи от хлебарки, наличие на мравки и други вредители, за да може да вземете мерки навреме, ако се налага.

• Отстраняване на течове или проблеми с влага

Ако вкъщи имате теч или друг проблем с влагата, това неминуемо ще привлече насекоми като мравки и хлебарки. Да не говорим за мухъла. Така че, не отлагайте да се заемете с отстраняването на проблеми от такъв род.

 

Важно е да бъдем информирани и подготвени, за да се предпазим от кърлежи, хлебарки, мравки и други вредители през пролетта. А заради климатичните промени, тя настъпва все по-рано и с повече заплахи.

Ако се сблъскате с нашествие на някой от тези вредители, не се колебайте да потърсите професионална помощ. Preventa.bg е насреща!

Вижте още от нашия блог

, , ,
Google рейтинг
4.8
На база на 487 отзива
js_loader
Call Now Button