Научно изследване от 2015 г. поставя под въпрос какъв точно вид гризачи са донесли „Черната смърт“ в Европа. Досега се смяташе, че това са плъховете, но според учени от университета в Осло е по-вероятно да са джербилите (Meriones unguiculatus), наричани още монголска песчанка. Ако това твърдение е вярно, трябва да се пренапише историята на чумата. Ето всичко, което трябва да знаете за заболяването, научното изследване и джербилите.
Съдържание
Черната смърт и Европа
Чумата идва в Стария континет от Азия през XIV век и бързо се превръща в смъртоносна епидемия, която отнема живота на поне 30% от населението само в първите 6 години от разпространението си. Досега се смяташе, че за пренасянето на епидемията в Евроха са отговорни черните плъхове (Rattus rattus), които предават вируса на бълхи, а те от своя страна – на хората.
Какъвто и вид гризачи да са виновни за Черната смърт, извън всякакво съмнение е, че чумата се причинява се от бактерията Yersinia pestis и че бълхите имат решаваща роля в тази човешка трагедия. Макар и до днес да има изолирани огнища на заболяването в някои части на Африка, то вече е лечимо и епидемиите са в миналото – благодарение на огромния напрадек в медицината.
Научният обрат: анализът на проф. Щенсет
Научен екип под ръководството на проф. Нилс Щенсет от Университета в Осло предизвиква научен обрат в досегашните разбирания със своето изследване от 2015 г. Анализирайки данни за разпространението на чумата и климатичните промени в Азия, учените стигат до революционния извод, че заболяването не се е задържало у европейските гризачи, а е внасяно многократно от азиатски източници и по-точно – монголските джербили.
Екипът на Щенсет анализира над близо 8000 исторически записа за чумни епидемии и ги съпоставя с климатични данни (използвайки дървесни видове и по-точно пръстените им). Така учените стигат до извода, че огнищата на чумата се появяват, когато климатът в Азия е топъл и влажен – условия, които са идеални за джербилите. Когато климатичните условия са благоприятни за тях (влажна пролет, топло лято), популацията им нараства експоненциално. А когато се влошат, бълхите търсят нови гостоприемници – включително хора и домашни животни по търговските маршрути. Ето защо те в изследването си те свързват началото на чумната епидемия в Азия с азиатските джербили и смятат, че основно те са я пренесли в Европа по „Пътя на коприната“.
Какво представляват монголските джербили?
Така, монголските джербили, а не черните плъхове, се оказват главните действащи лица в пренасянето на чумата в Европа – с любезното съдействие на бълхите. Макар че, според учените и плъховете изиграват своята роля на по-късен етап – в поддържането на рогнищата в Европа.
Джербилите са гризачи, които обитават Централна Азия – основно в сухи степни и полупустинни райони. Живеят в големи колонии и са изключително чувствителни към климатичните промени. Освен това, изглеждат направо симпатични. Кой би предположил, че такова създание носи вина за най-смъртоносната епидемия в Европа?