web analytics
 
 
24.04.2025 Превента България!

Идва ли краят на болестите, предавани от кърлежи?

Учени създават ваксина срещу Лаймска болест – и не само

В последните години болестите, предавани от кърлежи, бележат тревожен ръст в Европа, Съединените щати и други части на света. Ухапването често остава незабелязано, но последствията, особено от Лаймската болест, могат да бъдат тежки и дълготрайни. Светлината в тунела, обаче, вече се вижда – разработват се ваксини, които могат да значително да намалят тези рискове.

Кърлежите – нарастваща заплаха

Болестите, предавани от кърлежи, са сериозна заплаха за човешкото здравеПрез последните две десетилетия в Европа са регистрирани над 360,000 случая на Лаймска болест, съобщава Световната здравна организация (СЗО). На Стария континент заболяването се предава основно от вида Ixodes ricinus, а най-честите щамове са B. afzelii и B. garini.

Но Лаймската борелиоза е само един от многото здравни рискове, свързване с ухапване от кърлеж. Тези паразити могат да ни заразят с над 15 вида различни заболявания като бабезиоза, анаплазмоза, вирусен енцефалит и други.

А сега – добрата новина: надеждата вече има име.

Нова ваксина срещу Лаймска болест: VLA15

Понастоящем няма одобрени ваксини срещу Лаймската борелиоза. Единственият предишен опит – ваксината LYMErix, бива изтеглена от пазара през 2002 г. Причината не е липса на ефективност, а по-скоро нисък пазарен интерес – вероятно заради предполагаеми странични ефекти (които така и не бяха доказани).

Разбира се, фармацевтичните компании не са се отказали от начинанието и резултати, макар и закъснели, ще има. В момента Pfizer и Valneva са на финална права в разработването и пускането на пазара на нова ваксина срещу Лаймската болест. Нарича се VLA15 и е насочена към шестте най-чести щама на Borrelia– бактерията, причинител на заболяването.

VLA15 е рекомбинантна протеинова ваксина – целта й е да стимулира имунната система да създава антитела срещу определен протеин (OspA) в тялото на заразения кърлеж. Така, ако ваксиниран човек бъде ухапан, тези антитела неутрализират бактерията още в самия кърлеж, преди да се пренесе у човека и да го зарази.

Към началото на 2025 г. година ваксината е в трета фаза на клинични изпитвания, с над 9,000 участници в Европа и САЩ. Засега резултатите от тестовете са обещаващи – силен имунен отговор и добра поносимост. Ако всичко върви по план, VLA15 може да бъде одобрена от регулаторните органи през 2026 г. и след това – пусната на пазара.

Друга фармацефтична компания – Moderna – позната от борбата с COVID-19 – също работи над създаването на ваксина срещу Лаймската болест.

Ваксината съдържа информационна РНК (mRNA), която дава “инструкции” на клетките да синтезират конкретен протеин – а именно, антиген на бактерията Borrelia. Имунната система разпознава този протеин като чужд и изгражда антитела, които при евентуално бъдещо ухапване ще разпознаят и унищожат истинската бактерия.

За разлика от VLA15, mRNA още е в предклиничен стадий.

Следващата стъпка: ваксина срещу ухапване от кърлеж

Учени от Yale School of Medicine, САЩ, предприемат различен, по-широкомащабен подход. Те не таргетират определена бактерия или бактерии, причиняващи болести, а самият кърлеж като вектор. Целта е да се осигури ззащита срещу самите преносители, а не срещу отделни патогени.

Eритема мигранс – петно, което се появява минимум три дни след ухапването от кърлеж при заразени с Лаймска борелиоза.Екипът на д-р Ерол Фикриг, известен имунолог и специалист по инфекциозни заболявания, разработва ваксина, която съдържа различни протеини, извлечени от слюнката на кърлеж (и по-специално – Ixodes scapularis). Идеята й е тялото на жертвата да се научи да реагира незабавно на самото ухапване – със зачервяване, сърбеж, възпаление. И тази реакция да възпрепятства кърлежа да се храни достатъчно дълго, за да предаде какъвто и да било патоген на човека.

Ваксината все още е в експериментален стадий и се тества върху животни. В лабораторни условия морски свинчета, инжектирани с тази ваксина, реагират веднага на ухапването – кожата им се зачервява и кърлежът се пуска преди да е предал каквато и да била инфекция. Експериментално доказано е предотвратяване на предаването на Лаймска болест, анаплазмоза и бабезиоза.

Тук трябва да уточним, че за разлика от повечето хора, морските свинчета не развиват естествена реакция при ухапване от кърлеж – при тях липсва зачервяване, сърбеж и възпаление.

Резултатите от експерименталната ваксина са наистина обещаващи, но клиничните изпитания върху хора тепърва предстоят. Независимо от това, ваксината на д-р Фикриг е революционна – защото би могла да осигури защита не само срещу Лаймска болест, а изобщо към болестите, предавани от кърлежи.

Докато науката търси решение…

Ваксините са обещаваща стъпка към дългосрочна защита, но дотогава превенцията и предпазните мерки срещу кърлежите си остават най-сигурната стратегия. А когато става въпрос за вашия двор или имот – най-добрият ход е професионалната намеса.

Ние от Превента следим с внимание всяка научна новина, но знаем, че вие се нуждаете от защита веднага. Защото сезонът на кърлежите вече започна. Това важи с особена сила за хората с домашни любимци и тези, които живеят в къща или кооперация с двор.

Не чакайте първото ухапване. Свържете се с нас още днес или заявете обработка срещу кърлежи онлайн.

Вижте още от нашия блог

, ,
Google рейтинг
4.8
На база на 488 отзива
Call Now Button