Да имате гризачи в дома си е много неприятна ситуация. Ако обаче става дума за мишки зад гипсокартона на стените или тавана, то сте изтеглили „късата клечка“. Справянето с гризачи в стените е значително по-сложна задача, защото изисква специфичен подход и особено внимание към детайлите.
В тази статия ще разгледаме как да разпознаете признаците за наличие на плъхове или мишки зад гипсокартона, защо не трябва да прибягвате до отрови и как ефективно да отстраните проблема – стъпка по стъпка.
Съдържание
Какво правят мишките зад гипсокартона?
Много видове мишки и плъховете са се адаптирали за живот в близост до нас, хората. Научили са се да се промъкват в домовете, мазетата и гаражите, където намират подслон и източници на храна и вода. Правят гнездата си на скрити, защитени места. Ето защо гипсокартонът предлага на мишките и плъховете идеална среда, където могат да се размножават и да се движат незабелязано.
Признаци за мишки в стените
Присъствието на мишки в стените може да остане незабелязано дълго време, което крие доста рискове. На първо място, нашествието на гризачите може да стане по-сериозно и по-трудно за овладяване, защото те се размножават много бързо. Освен това, се увеличават и рисковете за здравето – известно е, че мишките и плъховете пренасят множество опасни болести.
Ето за какво да следите, за да избегнете или намалите тези рискове и да хванете проблема с гризачи зад гипсокартона навреме:
- Специфични шумове откъм стените или тавана, особено нощем
Ако плъховете или мишките се крият зад гипсокартона в дома ви, е най-вероятно първо да ги чуете. А те не са особено тихи, особено нощем – драскат с ноктите си, непрекъснато гризат нещо, за да пилят зъбите си, а на по-едрите (като плъхове) и стъпките им се чуват. Чуете ли подобни подозрителни звуци, оглеждайте се и за други следи от гризачи.
- Изпражнения покрай стените и в ъглите
Дори гнездата им да са зад гипсокартона, гризачите най-вероятно излизат вечер да търсят храна. Маршрутите им могат лесно да бъдат проследени по екскрементите, които оставят след себе си – тъмни на цмят и с овална форма.
Тези на мишките са с леко заострени краища и не-по големи от оризово зърно. Изпражненията на плъховете са гладки и по-големи – достигат до сантиметър и половина.
- Следи от гризане, драскане и дълбаене
Както казахме, гризачите са доста активни, така че също се оглеждайте за надъвкани храни или техни опаковки, прегризани кабели, следи от гризане или драскане по мебели, стени и други повърхности.
- Специфична миризма
Гризачите излъчват остра, мускусна миризма, която при по-сериозни нашествия може да се долавя и през стените.
Как да се справим с мишки зад гипсокартона у дома?
Ето как да постъпите, стъпка по стъпка, при проблем с плъхове или мишки в стените:
1. Не използвайте отрови
При наличие на плъхове или мишки зад гипсокартона, отровата не е добро решение по обясними причини. След като поемат отрова, гризачите не умират веднага, а инстинктивно се връщат в гнездата си или търсят сигурно място, където да се сврат. Тези места обикновено не са лесно достъпни и вероятността от разпръскване на зловония, които не можете да овладеете, без да разбиете всичко, е огромна.
2. Открийте входните им точки, но не ги запечатвайте веднага
Опитайте се да откриете от къде гризачите се вмъкват зад гипсокартона. Огледайте къщата или апартамента си внимателно – отвън и отвътре. Обърнете особено внимание на местата, от където минават тръби или електрически кабели – там често има фуги, които мишките използват като входни точки. Оглеждайте се за всякакви отвори и пукнатини, дори и малки. Имайте предвид, че мишките са способни да се провират през изключително тесни пространства.
Нещо много важно: овладейте първоначалния си порив да запушите откритите входни точки. Дайте път за отстъпление на гризачите. В противен случай рискувате да ги затворите вътре, което ще усложни ситуацията. Запушете входовете на мишките или плъховете след като сте уверили, че сте се справили с нашествието.
3. Сложете капани за гризачи
Капаните са едно от най-ефективните средство за контрол на мишки и плъхове. Това важи с особена сила при проблем с гризачи зад гипсокартона, когато използването на отрова не е препоръчително.
Има много и различни видове капани за мишки – изберете такива според вашите нужди и предпочитания. Помнете – примамката е много важна!
Другото ключово нещо е стратегическото разполагане на капаните. Вероятно гнездата на гризачите са зад гипсокартона, но те излизат нощем, за да търсят храна. Затова, поставете капаните близо до техните пътеки, местата, от които влизат излизат в стените или в имота, най-добре на скрито място.
Някои специалисти препоръчват първо да се сложат капаните без да са заредени – просто за да свикнат гризачите с тях. Препоръчително е да не пипате капаните с ръце преди да ги поставите, както и когато ги презареждате. Гризачите имат изключително остро обоняние и за да не ви „надушат“ е най-добре да ползвате ръкавици. А носенето на такива е задължително при презареждането на капаните – за да избегнете евентуални зарази.
Специална препоръка: при поставяне на капан при наличие на плъхове или мишки зад гипсокартона:
Ако в така поставените капани не се хваща нищо, не се отчайвайте. Не е нужно да разбивате стените – достатъчно е да пробиете малка дупчица.
Изберете място, от където чувате подозрителни шумове нощем и пробийте малка дупка в с диаметър около 2,5 см на няколко сантиметра от пода. Пробийте дупка в картонена кутия със същите размери и на същата височина от дъното и в нея пъхнете капана за мишки, зареден с подходяща примамка. Поставете кутията на пода до стената, като засечете дупките на кутията и стената, така че да се застъпят. Залепете кутията с тиксо за пода и за стената и проверявайте периодично за уловени мишки.
Ако искате максимално точно да направите дупката, така че да е близо до гнездото на гризачите, можете да използвате детектор с инфрачервени лъчи.
4. Други средства за борба с мишки в стените
Паралелно с капаните, е добре да приложите и други методи за борба с мишките или плъховете, скрити зад гипсокартона на стените или тавана. Например, може да включите ултразвукови уреди, които излъчват нискочестотни звуци, недоловими за човешкото ухо, но много неприятни за гризачите. Проблемът е, че не винаги са ефективни животинките в един момент свикват с тях.
Друга опция е етеричното масло от мента – естествен репелент срещу мишки и плъхове.
Както ментовото масло, така и ултразвуковите уреди са подходящи за отблъскване на гризачи и като превантивни мерки срещу бъдещи нашествия.
Кога да потърсим професионална помощ?
Справянето с гризачи зад гипсокартона безспорно е по-трудна задача, отколкото с обикновено нашествие на мишки или плъхове между стените на дома ви, в мазето или в гаража.
Тя изисква по-специфичен подход, за да се избегнат допълнителни проблеми, като неприятни миризми или щети. Ако не сте сигурни как да постъпите или проблемът с мишките зад гипсокартоне е излязъл извън контрол, е най-добре да се обърнете към професионална фирма за контрол с вредителите.
Компании като Превента ДДДД ЕООД са лицензирани за борба с гризачи и други вредители и разполагат със специализирано оборудване и мощни препарати. Освен това, ние от Превента имаме над 14 години опит, така че може да ни се доверите. Ще ви отървем от гризачите бързо, ефективно и трайно. Заявете услуга по дератизация още сега!