web analytics
 
 
14.12.2024 Превента България!

Треската Ласа: опасният вирус, предаван от плъхове

Треската Ласа е вирусно заболяване, пренасяно от плъхове, което доскоро беше смятано за проблем само в определени части на Африка. През последните години обаче има регистрирани случаи и в Европа, и в други части на света като в Съединените щати дори почина човек с вируса.

Ето защо е добре да сме запознати с треската Ласа и и свързаните с нея здравни рискове. В тази статия ще разгледаме как се предава инфекцията, какви са симптомите ѝ, как се диагностицира и лекува и как да се предпазим от нея и останалите болести, предавани от гризачи. Информацията в този материал се базира на данни на надеждни и авторитетни източници като Световната Здравна Организация (СЗО).

Какво представлява треската Ласа и къде е разпространена?

Треската Ласа е ендемична за Западна АфрикаТреската Ласа е остро вирусно заболяване, причинено от едноименния вирус Ласа (Lassa mammarenavirus), който принадлежи към семейството на аренавирусите. За пръв път е регистрирано в Нигерия през 1969 г. Болестта е ендемична за Западна Африка (Нигерия, Гана, Либерия, Гвинея, Мали, Сиера Леоне и др.), където ежегодно заразява стотици хиляди души. В последните години броят на регистрираните случаи в Африка се увеличава, като в Нигерия ежегодно се докладват нови огнища на болестта. Ето защо не е изненадващо, че има изолирани случаи на треска Ласа в и Европа – сред хора, завърнали се от Западна Африка.

Основното притеснение на специалистите е, че това увеличаването в броя на случаите на треска Ласа може да доведе до мутации на вируса, в резултат на които той да се предава по-лесно от човек на човек или да зарази друг вид гризачи в други региони.

Малко статистика за треската Ласа

Според данните, изнесени от СЗО, около 80% от хората, които се заразяват с вируса Lassa, не развиват никакви симптоми. Само 1 от 5 инфектирани развива тежки клинични симптоми като например проблеми с черния дроб, далака и бъбреците. Само в 1% от случаите хората, заразени с треска Ласа, стигат до фатален край.

Треска Ласа и Ебола: прилики и разлики

Както Ебола, така и треската Ласа са вирусни хеморагични трески, ендемични за Западна Африка. Имат и много сходни симптоми, като при тежки случаи и двете могат да доведат до гърчове и кръвоизливи, включително от очите и венците. Основната разлика между тях е в начина на предаване. Докато Ебола се разпространява предимно от човек на човек (чрез телесни течности като пот, слюнка, сперма и кръв), то треската Ласа се предава основно чрез контакт с урина или изпражнения на заразени гризачи.

Повече подробности за начините на заразяване с Ласа можете да прочетете в следващите редове.

Треската Ласа: приносители и начини на заразяване

Хората обикновено се заразяват с вируса Lassa чрез поглъщане на храна или вода, замърсени с урина или изпражнения на заразени гризачи. Най-често приносител е обикновеният африкански плъх (Mastomys natalensis), разпространен в Западна Африка. Не е изключено обаче и други гризачи да се заразяват и разпространяват вируса. Установено е, че приносители на треска Ласа могат да бъдат и чeрният плъх (Rattus rattus) и един вид домашна мишка (Mus baoulei).

Заразяването може да стане и при директен контакт със заразен гризач или предмет – например при отстраняване на плъх от капан без ръкавици. Друг начин на инфектиране с треска Ласа е при вдишване на прах, в който има следи от изпражнения или урина на заболели гризачи – например при метене на помещения, където има нашествия на болни плъхове или мишки.

В по-редки случаи, инфекцията се предава от човек на човек или лабораторно.

Симптоми на треската Ласа

Симптомите на треската Ласа се появяват в рамките на 48 часа до 3 седмици след заразяването. Те могат да включват:

• Висока температура
• Главоболие
• Обща слабост и неразположение
• Болки в гърлото
• Кашлица
• Мускулни болки
• Оток на лицето
• Гадене и повръщане
• Диария
• Болки в гърдите и корема
• Ниско кръвно налягане
• Кръвоизливи от носа, устата, очите, стомашно-чревния тракт и гениталиите (в тежки случаи)
• Шок, гърчове, дезориентация, кома (в много тежки случаи)

Първоначалните симптоми са подобни на тези, свързани с почти всяка вирусна инфекция или обикновена настинка. Но ако вие или ваш близък сте пътували до Африка преди да се разболеете, е най-добре да се изследвате.

Важно е да отбележим, че треската Ласа е много опасна за бременни жени, особено тези в трети триместър. В 80% от случаите заболяването завършва фатално за майката и/или за плода.

Трябва да се има предвид и че при един от всеки трима заразени хора се появяват някакви проблеми със слуха. И дори при 25% от възстановилите се от вируса се наблюдава пълна или частична загуба на слуха, като при половината от тях слухът се възстановява частично след няколко месеца.

Диагностициране и лечение на треската Ласа

Тъй като симптомите на треска Ласа са толкова разнообразни и неспецифични, поставянето на диагноза често е трудна задача, особено в началото на заболяването. В по-напредналите стадии пък симптомите са много сходни с тези на други инфекциозни заболявания като Ебола, малария, и коремен тиф например. Потвърждаването на диагнозата изисква специфични лабораторни тестове.

Що се касае до лечението на треска Ласа, лекарите обикновено изписват рибавиринантивирусен медикамент, който се прилага при хепатит С, RSV инфекции, и вирусни хеморагични трески. Най-ефективен е в ранните стадии на заболяването.

Все още няма одобрена ваксина за треска Ласа, макар че няколко са в процес на разработване.

Превенция на треската Ласа

Както стана ясно, не е никак лесно да се диагностицира треска Ласа и за нея няма специфично лечение. Затова е разумно да се концентрираме върху превенцията.

На първо място, препоръчва се на пътуващите до рисковите райони в Африка да спазват превантивни мерки и добра хигиена, за да се избегне заразата.

Консумирайте само добре сготвена или консервирана храна и бутилирана вода. Ако трябва да се грижите за болен, използвайте предпазни средства като маска и ръкавици.

Въпреки че треска Ласа не е широко разпространена в Европа, има много други болести, които гризачите тук могат да пренасят – тиф, лептоспироза и салмонелоза са едни от най-разпространените сред тях. За да не излагате себе си и близките си на излишен риск, дръжте мишките и плъховете далеч от своя дом. Правете редовни инспекции за наличие на гризачи и следи от тях, и се уверете, че няма отвори, през които тези вредители могат да проникнат във вашето жилище. Много е важно и да съхранявате правилно храните и хранителните продукти в плътно запечатани контейнери.

Заключение

Макар рискът от заразяване с треска Ласа в България в момента да е нищожен, този вирус може а ни послужи като добър пример, онагледяващ защо борбата с плъховете и мишките не е просто въпрос на комфорт, а ключов фактор за осигуряване на нашата безопасност и здраве.

Освен това не бива да забравяме, че глобализацията и климатичните промени увеличават вероятността от разпространение на подобни инфекции. И че вирусите мутират, най-често не в посоката, в която би ни се искало.

Ако имате проблем с мишки или плъхове, свържете се с Preventa.bg или заявете обработка срещу гризачи онлайн. Нашите експерти ще ви помогнат да върнете спокойствието във вашия дом.

Вижте още от нашия блог

,
Google рейтинг
4.8
На база на 487 отзива
js_loader
Call Now Button