web analytics
 
 
29.11.2016 Превента България

Чувстват ли насекомите болка?

Въпросът дали насекомите изпитват болка​ е​ не само любопитен,​ но​ и изключително важен​ за разбирането​ на тези същества​ и начина,​ по който взаимодействаме​ с тях. Докато ние, хората, разчитаме​ на сложна нервна система​ и емоционални реакции​ за усещане​ на болка, насекомите имат значително по-различна физиология. Какво означава това​ за тяхното възприятие​ на света​ и защо​ е важно​ за нас?

В тази статия​ ще разгледаме научните изследвания, свързани​ с ноцицепцията​ – реакцията​ на вредни стимули​ – при насекомите​ и​ ще обсъдим как​ се различават техните реакции​ от тези​ на хората​ и други животни.​

Активисти, учени, биолози, хора, които се интересуват и се борят за правата на животните, си задават този въпрос: изпитват ли насекомите болка? И отговорът не е никак лесен.

Карл Сейгън – виден астроном и астробиолог, автор на романа „Контакт”, филмиран с Джоди Фостър в главната роля, има една крилата фраза: „Изключителните твърдения изискват изключителни доказателства”. Ние не можем да знаем какво чувстват насекомите, така че как да разберем дали усещат болка? Като дефиниция определението за болка включва чувства и емоции. В този смисъл болката изисква капацитет за емоция. Определението за болка на Международната асоциация за изследване на болката е следното: неприятно сетивно и емоционално преживяване, свързано с действително или потенциално увреждане на тъканите или е описано по отношение на такива щети.

Чувстват ли насекомите болка?Болката е повече от стимулиране на нервите. Международната асоциация за изследване на болката отбелязва, че в действителност, хората могат да чувстват и да регистрират наличието на болка, без действителна физическа причина или стимул. Болката е субективно и емоционално преживяване. Нашият отговор на неприятни дразнители се влияе от нашите възприятия и минали преживявания.

Нервната система на насекомите се различава значително от тази на по-висшите животни. При насекомите липсват неврологични структури, които превръщат отрицателния стимул в емоционално преживяване.

Ние имаме рецептори за болка, наречени ноцицептори, които изпращат сигнали чрез гръбначния ни мозък към главния мозък. Сигналите се разпределят в таламуса, който е част от междинния мозък, като информация от сетивните органи и се насочват към кората на главния мозък. Изключение от тези сетивни възприятия прави обонянието. В кората на главния мозък се определя източника на болката и се прави сравнение с изпитана такава преди. Лимбичната система контролира нашия емоционален отговор на болка, което ни кара да реагираме на нея по определен начин. Насекомите нямат тази комплексна система и структура, което предполага, че не обработват физичните стимули емоционално.

Насекоми - чувстват ли болка?Хората се учат цял живот от болката и променят поведението си, за да я избегнат в бъдеще. Ако си изгорим ръката чрез докосване на гореща повърхност, опитът, свързан с изпитаната болка, ще ни накара да избегнем допускането на същата грешка отново. Болката служи с цел еволюционното израстване при висшите организми. А поведението на насекомите до голяма степен е функция на генетиката. Насекомите предварително са програмирани да се държат по определен начин. Също така тяхната продължителност на живота е твърде кратка, така че ползата от получения индивидуален опит при преживяването на болка е сведена до минимум.

При изследвания е доказано, че насекомите не реагират на болка. Това е постигнато чрез наблюдение над поведението им. Насекомите не променят поведението си на хранене, чифтосване и движение, ако бъдат физически наранени или осакатени. След получаване на нараняването те продължават да изпълняват дейностите си дори до настъпване на смъртта, ако травмата е с летален край.

Ноцицепторът е сетивен нерв, който отговаря на негативните или потенциално негативни и вредни стимули чрез изпращане на сигнали към гръбначния и главния мозък. Този процес, наречен чувствителност към болка, обикновено причинява физически усещането за болка в съзнателните същества.

Хората имат ноцицептори (наричани също болкови рецептори), които могат да регистрират вредния стимул (топлина, студ, механичен дразнител и т.н.) над определен праг на търпимост. Тази реакция се нарича неврологична ноцицепция и подобен процес е идентифициран при плодовите мушици като е доказано,че те реагират чрез сензорни неврони.

Установено е, че наличието на само един клас неврон (клас IV multidendritic неврон) е необходимо, за да се предизвика поведение на чувствителност към болка. Това е така, защото този неврон е отговорен за отделянето на хормона окситоцин, който е свързан с емоциите ни. Плодовата мушица реагира на топлина чрез сензорни неврони, но не и от този клас, така че определено не може реакцията й да е свързана с усещане за болка.

Изпитват ли болка насекомите?
Ноцицепцията не означава регистриране на болка. Настоящото определение на болка изисква емоционална реакция. Хората могат да чувстват болка, без никакви физически стимули и са способни на емоции, свързани с болката като състояния на страдание и ужас. Способни ли са насекомите съзнателно или несъзнателно да изпитват тези емоции? Изисква ли се съзнание за емоциите?

Не може да се каже с категоричност, че насекомите имат емоции, но има много интересни изследвания върху сложността на тяхното поведение. Медоносните пчели показват реакции на очакване на лоши резултати, а самотните водни кончета проявяват такова поведение, че да впечатлят рояк от водни кончета и да им бъде разрешено да се присъединят. Но това не доказва, че произходът или последствието на реакцията, произлиза от чувството на болка.

Насекомите могат да учат, но не могат да мислят. Мисленето е възприятие на околния свят без да се използват сетива. Изключително сложен е въпросът относно определенията за “мислене”, “емоции” и “съзнание”. И на базата на тези сложни определения може да се твърди, че насекомите не ги притежават, следователно и не могат да усещат емоции и оттук – те със сигурност не чувстват болка. Това определение, както и всички останали, разбира се, са плод на човешките изследвания върху живота на планетата. Но има ли нещо, което ни убягва? Възможно ли е определението на насекомите да е различно от нашето, възможно ли е въобще да съществува такова и те да имат други начини на изразяване на чувства, съзнание и мисли?…

Според хората насекомите и други безгръбначни животни действително не изпитват болка, но това не означава, че не заслужават хуманно отношение.

Вижте още от нашия блог

Google рейтинг
4.8
На база на 488 отзива
Call Now Button