web analytics
 
 
20.03.2025 Превента България!

7 буболечки, които лесно се бъркат с дървеници

Как безпогрешно да разпознавате дървеници

Открили сте малко насекомо в чаршафите и се опасявате, че може да имате дървеници? В последните десетилетия наистина се наблюдава бум в нашествията на тези неприятни паразити. Идентифицирането им обаче не е никак лесно и една от причините за това е, че много хора ги бъркат с други буболечки. В тази статия ще разкрием кои са тези „двойници“ на дървениците и по какво се различават от тях.

Проучванията в Европа показват, че много малък процент от хората са способни правилно да идентифицират дървеница – едва 10% в Обединеното кралство и 12,5% в Германия. И повечето от тях са имали проблеми с тези насекоми преди. Резултатът? Излишна паника или закъсняла реакция – и двете са много неприятни.

Идентифициране на креватни дървеници: мисия невъзможна?

Дървениците са сред най-трудните за откриване и разпознаване домашни вредители. Основните причини за това са следните:

• Те са дребни, потайни и активни предимно нощем

Дървениците са изключително дребни насекоми с дължина от коло 5 – 7 мм. Няма да ги видите през деня, защото се спотайват в скривалищата си. Излизат само нощем, за да се хранят. Трудно е дори да бъдат забелязани, което изключително затруднява тяхното разпознаване. Идентифицират се най-често по ухапванията.

Ухапванията им са неусетни със закъсняла реакция или липса на такава

При хранене дървениците отделят със слюнката си вещества, които намаляват чувствителността на кожата, затова ухапванията се усещат часове по-късно – понякога дори след дни. Още по-странното е, че между 30 и 50% от ухапаните не проявяват никакви симптоми.

Ухапванията приличат на такива от други насекоми или на обрив

Другият проблем за идентифицирането на ухапванията от дървениците е, че те могат да наподобяват алергичен обрив или ухапване от комари или бълхи.

• Дървениците изглеждат различно в различни стадии на развитието си

От миниатюрни полупрозрачни нимфи до кафяви възрастни насекоми – формата и размерът им варират значително, което също е объркващо.

• Много хора бъркат дървениците с други буболечки

Някои видове дребни насекоми визуално наподобяват дървениците – макар и да не хапят. Другата причина хората да имат проблем с идентифицирането на дървениците е, че усещат ухапване, но не виждат причинителя.

7 буболечки, които се бъркат с дървеници

Оказва се, че има доста насекоми, които визуално наподобяват дървеници. И други, чиито ухапвания можем да сбъркаме с тези на дървеници. Тук ще разгледаме 7 от тях и ще обясним как да ги различавате безпогрешно.

Няма как да се справите с даден вредител, без да можете да го идентифицирате.

1. Килимни бръмбари

Прилики:
• Еднакъв размер, сходна структура на тялото
• Могат да бъдат открити по килими и дрехи

Разлики:
• Бръмбарите могат да летят, дървениците – не
• По-цилиндрична форма на тялото, често с шарки и различни цветове
Не хапят; ларвите им причиняват щети по текстилни материи
• Бръмбарите са активни и през деня, дървениците – не

Килимните бръмбари имат доста визуални сходства с дървениците. Основната разлика между тях обаче, е че малките бръмбарчета не хапят. Ларвите могат да причинят щети по текстилни материи, но до там. Докато креватните дървениците се хранят само и единствено с кръв, при това предпочитат човешката.

Освен това, дървениците се движат бавно и през деня се крият (най-често в и около легла и дивани), докато килимните бръмбари не са така потайни, нито бавни. Активни са и през деня, а могат и да летят.

Другото, което отличава тези бръмбари от дървениците е, че те имат по-овални тела с характерни шарки (кафяво, сиво, бяло, жълто), докато малките кръвопийци са с плоски тела и червеникаво-кафяви на цвят.

2. Сенояди (Книжни въшки)

Прилики:
• Сходна форма и структура на тялото
• Могат да бъдат открити в спалнята, по хартия, мебели и под тапети

Разлики:
По-малки от дървениците (1–2 мм), по-бледи на цвят
Не се хранят с кръв, а с плесени и органични частици от различен произход
• Обитават само места с повишена влажност
Активни са и през деня, а дървениците – не

Сеноядите, още известни като книжни въшки, са дребни бледи насекоми, които могат да бъдат забелязани по книги, хартия, мебели и стени, особено в помещения с висока влажност. Те наподобяват млади дървеници (нимфи), но не хапят хора, нито се хранят с кръв. Не са опасни за хората, но масовото им наличие сигнализира за проблем с влага.

Докато дървениците се крият през деня, сеноядите са активни и видими. Те са по-дребни (1–2 мм) и по-бледи от възрастните дървеници.

3. Паякообразни бръмбари

Прилики:
• Сходен размер и форма на тялото
Активни нощем

Разлики:
По-малък размер, с цилиндрично, а не сплеснато тяло като на дървеница
По-дълги крака и антени, по-подвижни
• Някои видове могат да летят, дървениците – не
Не хапят, хранят се със сухи храни, текстил и отпадъци

Тези бръмбари лесно могат да бъдат объркани с дървеници, защото визуално ги наподобяват. Те обаче не хапят, нито създават сериозни проблеми. Най-често се срещат в неподдържани помещения, където има прах и залежали храни като вили и изоставени къщи например.

Можете лесно да различите този вид бръмбари от дървеници по дългите им антени. Тези на дървениците са едва забележими. Освен това, паякообразният бръмбар е значителнопо-пъргав, за което допринасят и по-дългите му крака.

4. Нимфи на хлебарки

Креватни дървеници или бълхи?Прилики:
• Сходен размер, цвят и структура на тялото
• Активни предимно нощем
• Могат да се открият в спалнята

Разлики:
• По-дълги антени, по-удължено тяло, на дървениците е сплеснато и овално
• Много по-бързи и по-подвижни от дървениците
Не хапят; хранят се с отпадъци и органични материали
• Предпочитат кухни и бани, а на дървениците – спални
• Могат да предават болести посредством заразяване на храна и повърхности

Младите хлебарки (нимфи) често се бъркат с дървеници, защото могат да бъдат със сходен размер и цвят. Лесно ще ги различите, защото хлебарките са много по-бързи и подвижни, с много дълги антени.

За разлика от дървениците, те не са привлечени от вашата кръв, но пък пренасят един куп болести. И двата вида буболечки са еднакво отвратителни и нежелани в нашите домове и изобщо обитаваните от хора сгради.

Практически съвет: Ако смачкваш насекомо, което наподобява дървеница, и виждаш кръв – вероятно наистина е дървеница. Ако няма кръв, а само течност или нищо – друг вид е – хлебарка, книжна въшка, паякообразен или килимен бръмбар.

5. Бълхи

Прилики:
Хапят и причиняват сърбеж
• Могат да се открият в спалнята, в спалното бельо и дрехите

Разлики:
• Могат да скачат, за разлика от дървениците
• Значително по-дребни
• По-често хапят крака и глезени, а дървениците – ръце и рамене
• Често се предават от домашни любимци, а дървениците се разпространяват по други начини
Пренасят болести, а дървениците – не

Макар визуално да нямат нищо общо, бълхите и дървениците оставят много сходни ухапвания. И понеже е трудно да открием и едните, и другите, често не знаем имаме проблем с бълхи или дървеници.

Ако усещате ухапвания по всяко време на денонощието, това са бълхи. Дървениците са активни само през нощта и следите от ухапванията им най-често стават видими и се усещат сутрин след ставане от сън.

И двата вида вредители обаче могат да се вмъкнат в леглото ви и да хапят, докато спите. Как тогава да разбере бълха ли е, или дървеница?
Дървениците нападат откритите части на тялото по време на сън, докато бълхите се вмъкват и под завивките, и под нощници и пижами и хапят и там. Освен това, ухапванята от дървеници нямат ясно изразен център и по-често се подуват и сърбят повече и по-продължително време.

6. Въшки

Прилики:
• Дребни насекоми със сходна структура на тялото
Хапят хора

Разлики:
Живеят в косата на гостоприемника, дървениците – в леглото или другаде в стаята
• Значително по-дребни от дървениците (1–2 мм) и по-светли на цвят
• Предават се чрез директен контакт между хора, дървениците – не
Хапят предимно по скалпа, а дървениците – почти никога
Активни са и през деня, дървениците – не

Въшките са паразити по хората, които няма да откриете в матрака или дивана си. Тези двете са любимите скривалища на дървениците. Въшките живеят в косата и се предават чрез директен контакт, докато дървениците не се предават от човек на човек. Най-често ги внасяме в дома си с багаж, стари мебели или скрити в дрехите ни.

Лесно е да различите едните от другите, както и ухапванията им. Въшките живеят в скалпа и хапят там, а дървениците нападат откритите части на тялото по време на сън.

7. Кърлежи

Прилики:
Хранят се с кръв
• Плоски, сходни по форма и размер тела
• Могат да бъдат открити по кожата и дрехите

Разлики:
• Като паякообразни имат 8 крака, дървениците са с 6
Впиват се в кожата за продължително време, дървениците хапят в продължение на 5 – 10 мин.
Не се крият в леглото като дървениците
• Пренасят опасни болести, дървениците – не
Не хапят многократно, а дървениците – винаги
• Активни предимно денем, а дървениците – нощем

За разлика от дървениците, кърлежите се срещат предимно на открито и се прикрепят към кожата за продължително време. Като се насмучат с кръв, се пускат.
Дървениците, от друга страна, хапят многократно в рамките на 5-10 минути (докато гостоприемника спи) и после се оттеглят в убежищата си. Живеят, скрити в матраците, диваните или пукнатини в пода и стените на спалните.

Едва ли ще забележите дървеница по тялото си, докато най-вероятно ще усетите кърлеж, впит в кожата ви. Лесно е да разграничите единия вид от другия, както и ухапванията им.

И двата вида са паразити, но имат различни местообитания, поведение и външен вид.
—-

Не всяка буболечка в дома ви е опасна. Най-важното е да реагирате информирано и да не се поддавате на паника.

Огледайте внимателно насекомото, ако имате възможност, снимайте го, идентифицирайте го правилно и предприемете мерки, ако е необходимо.

Ако имате ухапвания, отговорете си на няколко въпроса: къде са локализирани пъпките, как изглеждат, по кое време на деня са се появили? Инспектирайте внимателно спалното бельо, матрака, леглото, дивана, за следи от дървеници или други насекоми.

Ако ухапванията продължат или се появят съмнения – потърсете професионална помощ навреме. Preventa.bg – лицензирана фирма за борба с вредители – предлага безплатен оглед и консултация – свържете се с нас още днес!

Вижте още от нашия блог

,
Google рейтинг
4.8
На база на 487 отзива
js_loader
Call Now Button